"Zamiana" - Beth O'Leary

Autor: Beth O'Leary
Tytuł: "Zamiana"
Wydawnictwo: Albatros
Ilość stron: 416

Jakiś czas temu swoją premierę miała książka Beth O'Leary, zatytułowana "Zamiana". Jest to kolejna powieść autorki którą miałam okazję przeczytać. Nie ukrywam, że po sukcesie "Współlokatorów" pokładałam w niej duże nadzieje. Czy zatem udało się w tym przypadku sprostać moim oczekiwaniom?

"Zamiana" opowiada o losach młodej Leeny i jej babci Eileen. Leena pracuje w jednej z londyńskich korporacji. Mimo upływu czasu nie potrafi pogodzić się ze śmiercią swojej siostry. Jest przemęczona, co w dużej mierz przekłada się na efektywność jej pracy. Eileen natomiast mieszka w niewielkiej wsi w Yorkshire. Mocno angażuje się w życie tamtejszych mieszkańców, organizując między innymi różne społeczne akcje, jak na przykład doroczny festyn. Jest jednak jedna rzecz, której brakuje starszej pani - prawdziwa, odwzajemniona miłość. Pewnego dnia obie kobiety wpadają na iście szalony pomysł...postanawiają zamienić się na jakiś czas miejscami. Babcia wyjeżdża do Londynu, natomiast jej miejsce zająć ma wnuczka. Czy kobiety odnajdą się w zupełnie nowej dla siebie rzeczywistości? 

O'Leary zabiera nas do swojego świata przedstawiając historię z perspektywy dwóch kobiet - babki i jej wnuczki. Rozdziały opowiedziane są zatem naprzemiennie przez Eileen i Leenę. Poznajemy rozterki nie tylko młodego pokolenia, ale również tego starszego. Możemy przekonać się jak z podobnymi problemami radzą sobie dwa różne pokolenia. Osobiście bardziej polubiłam rozdziały, w którym prym wiodła nestorka Cottonów. To właśnie ta bohaterka wniosła do lektury wiele zabawnych momentów. Mimo tego czego w życiu przyszło jej doświadczyć, była spoiwem łączącym nie tylko swoją rodzinę, ale również obcych ludzi.

Muszę przyznać, że i nie zawiodłam się na "Zamianie".  Mimo, że książka podobała mi się ciut mniej od poprzedniczki, to znalazłam w niej wszystko czego szukałam. Nie jest to kolejny przesłodzony romans, ten wątek pełni tu akurat drugoplanową rolę. Jest to natomiast komedia obyczajowa, w której głównymi bohaterkami są kobiety. To właśnie na ich przykładzie ukazane są tu relację międzyludzkie. Autorka przemyca przy okazji kilka istotnych tematów, takich jak  utrata bliskiej osoby, zdrada, przemoc domowa  czy walka z depresją. Mimo, że są to poważne kwestie, sama powieść jest w znacznym stopniu wypełniona humorem i dobrymi emocjami. Osobiście spędziłam miło czas na lekturze tej książki.

Komentarze

Prześlij komentarz